Všetko čo by ste mali vedieť pred príchodom dieťatka do vašej rodiny o pôrode, dojčení, šestonedelí, starostlivosti o bábätko aj o vás a o rodičovstve.

Zameranie kurzu

Pozývame vás na seminár, ktorý je určený všetkým tehotným ženám a budúcim rodičom, tiež mamičkám, ktorým sa nepodarilo prvé dieťatko úspešne dojčiť a teraz chcú dojčenie zvládnuť bez problémov.

Nenechávajte dojčenie na náhodu, je dôležité porozumieť zásadám dojčenia ešte pred narodením bábätka. Získate tu všetky informácie a zručnosti, aby bolo vaše dojčenie úspešné a radostné.

Seminár sa skladá z dvoch stretnutí, ktoré budú vždy v pondelok v čase od 15:00 – 17:00 v ambulancii MUDr. Janky Noskovej v Liskovej (Tatranská 105)

Prvé stretnutia sa uskutočnia:

 • 12. októbra 2020
 • 16. novembra 2020
 • 14. decembra 2020

Témy 1. stretnutia:

 • význam a dôležitosť dojčenia
 • mýty o dojčení
 • správny začiatok je veľmi dôležitý
 • vplyv pôrodu na dojčenie
 • význam kontaktu koža na kožu
 • dojčenie po cisárskom reze
 • správna poloha a prisatie
 • ako budem vedieť či pije moje bábätko dostatočne
 • čo budem potrebovať do pôrodnice

Témy 2. stretnutia:

 • obdobie šestonedelia a dojčenie počas prvých dni
 • čo v prípade ak moje bábätko treba dokŕmiť
 • časté otázky väčšiny maminiek (grckanie, odgrgnutie, čkanie bábätká, a pod.)
 • čo smiem jesť a piť pri dojčení
 • aké tekutiny treba bábätku podávať
 • zavádzanie prvých príkrmov

Rozsah kurzu

2 hodíny /  2 x mesačne

Forma kurzu

prezenčná skupinová

Cena kurzu

26 € / 2 stretnutia

Viac info

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Užitočné informácie

Milá maminka!

Takmer každá mamka chce dojčiť, ale nie každá je pripravená na to, že môžu prísť ťažkosti. Ak je mamička na ťažkosti pripravená, vie ako zareagovať a zabojuje. S pomocou a odbornou podporou dojčenie zvládne a vydrží.

Dávame Vám do pozornosti brožúrku TAKMER VŠETKO O DOJČENÍ si všimnite prosím na obr. na s. 20 ako hlboko by mala byť bradavka (aj spolu s dvorcom) vložená do úst bábätka a bradička vnorená do prsníka (nebojte sa, nezadusí sa) a ako cumeľ či klobúčik v tomto bábätko mýli a ohrozuje úspešnosť dojčenia. Po pretočení listu na s. 22 a 23 venujte prosím pozornosť tabuľke, v ktorej je zhrnuté, čo si u dojčeného dieťatka treba všímať na posúdenie, či má dostatočný príjem materského mlieka, aké najčastejšie chyby sa robia a riešenia, ako ich odstrániť. Inak, do vyčerpania zásob si ju môžete zadarmo objednať na stránke. Stači zaslať Vaše meno a poštovú adresu naTáto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Brožúrka AKO ÚSPEŠNE DOJČIŤ? je tenučká, rýchlo sa číta, prelistujte si ju prosím celú, popozerajte si všetky obrázky - ako správne pridržať bábätku prsník, poloha dieťatka a maminky je veľmi dôležitá (v jednej rovine tvárička aj telíčko a priložiť telo na telo k maminke na prsník) .. veľmi dôležité - ručné odstrekovanie na s. 15 (tam je pekne všetko krok po kroku ku každému obrázku vysvetlené) a ak lekár zváži, že bábätko bude predsa len nutné dokrmovať, požiadajte prosím sestričky o alternatívny spôsob kŕmenia (striekačkou, lyžičkou, po cievke alebo z pohárika, len nie z fľaše s cumľom) - tak ako je to na obrázkoch na str. 16-17.

Slabé materské mlieko neexistuje! "Vodička", ktorú už máte v prsníkoch je nesmierne vzácnym kolostrom pre Vaše dieťatko (v prírode mláďatká bez kolostra zahynú). Postupne sa bude meniť cez prechodné mlieko na definitívne zrelé ženské mlieko (ktoré oproti "smotanovému" kravskému vyzerá ako riedke a tak to má byť, je to normálne). Čajom svoje dieťatko nenapájajte, to nie je vhodné, nebude mať motiváciu piť Vaše mliečko, nesmierne dôležité pre úspešný štart do života. Kolostrum si môžete odstrekovať do lyžičky (objem 1 lyžičky = 5 ml) a hneď dávať bábätku do úst a zvlášť ak si nie ste istá, že efektívne pilo alebo má problém sa prisať .. Budete trpezlivo skúšať správne prikladanie, každé 2-3 hod. si budete odstriekavať mliečko, koľko sa bude dať a každú vzácnu kvapku podáte svojmu drobčekovi. Čím viac mliečka sa z prsníka poodstrekuje, poodsáva a odpije, tým viac sa bude tvoriť (je to podobne ako s láskou :-)), takže "nešetrite" si ho, ale (roz)dávajte von.

Rady pre budúce mamičky

Poradňa dojčenia

10 zásad dojčenia

Odmietanie prsníka

Psychomotorická mapa vývoja dieťatka

Tlačivo na príspevok pri narodeni diaťatka

Za informácie ďakujeme MUDr. Marte Hricovej

Ozvite sa Hľadáte pomoc?

So svojimi problémami, otázkami, pochybnosťami nikdy nie ste sami. V Nosko Centre nájdete tím odborníkov, ktorí vám radi pomôžu nájsť riešenie, poskytnú radu a podporu.

Prosím, zadajte vaše meno.
Nesprávna e-mailová adresa.
Prosím, zadajte text správy.
Potvrďte súhlas so spracovaním osobných údajov.

Kde nás nájdete

Nosko Centrum
Námestie A. Hlinku 56/1
034 01 Ružomberok

Otváracie hodiny

MATERSKÉ ŠKOLY
pondelok - piatok
6:30  - 15:30

PORADNE
pondelok - piatok
8:00  - 16:00

AMBULANCIE
pondelok - piatok
7:00 - 14:00

© 2024 NoskoCentrum, všetky práva vyhradené - info@noskocentrum.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky

Táto stránka používa pre zlepšenie poskytovaných služieb súbory cookies. Používaním stránky súhlasíte s ukladaním súborov cookies.